Ads 468x60px

środa, 4 lipca 2012

Gdzie i jak kupić elektronikę bezpośrednio w Chinach na przykładzie tabletu Cube U30GT (1/2)

Ponad 6 miesięcy szukałem tabletu spełniającego stawiane przeze mnie wymagania sprzętowe. Przeglądałem wiele blogów/portali/forów tematycznych i doszedłem do jednego wniosku - wszystkie urządzenia oferowane w naszym kraju przez oficjalne kanały dystrybucji są stanowczo zbyt drogie w porównaniu z cenami światowymi.
Pewnego pięknego dnia na blogu tabletowo.pl trafiłem na wpis o tablecie Cube U30GT. Od tego dnia (czyli od 13 maja) przejrzałem dziesiątki recenzji, prezentacji, zdjęć, testów, aby przekonać się, że to jest właśnie produkt dla mnie.
Wtedy przyszedł czas na zasadnicze pytanie - jak i gdzie kupić to "cudo"?

Aliexpress.com + Escrow = sukces

Jako platformę handlową wybrałem portal aliexpress.com. Pomimo swojego młodego wieku (w kwietniu br. portal obchodził pierwszą rocznicę powstania) zdążył zaskarbić sobie zaufanie tysięcy użytkowników. Stało się to za sprawą implementacji usługi Escrow. Polega ona na tym, że wpłacane przez kupującego pieniądze nie są od razu przekazywane na rachunek sprzedawcy, lecz na rachunek Escrow. Każda przesyłka wysyłana firmą kurierską jest śledzona przez obie strony transakcji. Od momentu potwierdzenia przez kupującego odbioru przesyłki ma on 5 dni na sprawdzenie jej zawartości oraz zgodności towaru z opisem. Jeśli nie zdecyduje się na wniesienie reklamacji, system po 5 dniach sam przekaże sprzedawcy wpłacone środki. W przypadku wniesienia zastrzeżeń następują negocjacje zmierzające do rozstrzygnięcia sporu.
Silną stroną portalu jest możliwość błyskawicznej komunikacji pomiędzy stronami transakcji. Udostępniono chat online umożliwiający szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania lub wątpliwości dotyczące oferty sprzedawcy, stanów magazynowych, terminów realizacji, itp. W moim przypadku uzyskałem konkretne i satysfakcjonujące odpowiedzi ułatwiające podjęcie decyzji o zakupie.

Rejestracja

Proces zakupu zaczynamy oczywiście od rejestracji. Do dyspozycji mamy logowanie z użyciem konta na Facebooku lub założenie konta w serwisie. Ja wybrałem tę drugą opcję.
aliexpress-rejestracja
Do podania mamy jedynie:
  • adres email,
  • imię i nazwisko,
  • hasło,
  • kim jesteś z handlowego punktu widzenia (użytkownikiem ostatecznym, hurtownikiem, pracownikiem działu zaopatrzenia, itp.)
aliexpress-rejestracja-dane

Wyszukiwanie produktów

Zaczynamy od wyszukiwarki produktów. Na hasło “Cube U30GT” otrzymujemy następujące wyniki:
aliexpress-wyniki-wyszukiwania

Podczas wyboru dostawcy należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
  1. Ocenę sprzedawcy (rating) -  dokładny opis znaczenia ikonek znajdziesz tutaj.
  2. Komentarze kupujących (feedback) – bardzo często znajdziesz tam opis wad/zalet produktu, jego zgodność z ofertą, itp.
  3. Ilość zamówień produktu złożonych dotychczas przez użytkowników (orders) – masz pewność, że sprzedawca realizuje sprawnie wysyłki, cieszy się zaufaniem i oferuje atrakcyjną cenę.
  4. Cenę w aspekcie oferowanego wyposażenia. Portal umożliwia wystawianie ofert tego samego produktu z różnymi pakietami wyposażenia dodatkowego (np. tabletu razem z etui), stąd często pojawia się zakres cen, co w przypadku wyboru najniższej ceny zakupu przekłamuje wyniki.
  5. Koszt wysyłki. Większość sprzedawców oferuje darmową wysyłkę. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wysyłka tradycyjną pocztą (na terenie Polski przesyłkę obsługuje Pocztex). Czas dostawy wynosi ok. miesiąca. Warto również zwrócić uwagę na duże różnice w kosztach usług kurierskich oferowanych przez sprzedawców, z czym równie często spotykamy się na rodzimym Allegro.
  6. Minimalną wielkość zamówienia (niektórzy sprzedawcy nastawieni są jedynie na sprzedaż hurtową).
Część funkcji portalu realizowana jest skryptami Javy. Dlatego warto sprawdzić, czy nasza przeglądarka nie ma ustawionej blokady skryptów. Przy wyłączonej obsłudze Javy, kliknięcie niektórych przycisków pozostanie bez echa. W razie problemów warto sprawdzić również, czy dodatki/programy blokujące reklamy nie są ich źródłem.

Następny wpis poświęcony będzie całej procedurze zamawiania, od momentu jego złożenia, aż do potwierdzenia otrzymania przesyłki. Zapraszam.

9 komentarze:

Anonimowy pisze...

Z niecierpliwością czekam na następny wpis.

Anonimowy pisze...

Witam. Ja zamowilem swojego CUBA ze sklepu Spemall platnosc przez paypal. Juz jedzie z Chin.
Pytanie mam do Ciebie czy testowales juz polaczenie przez modem 3g ??

MareX pisze...

Następny wpis jest w przygotowaniu. Trochę to trwa, bo niestety większość czasu pochłaniają sprawy zawodowe.
Ale do piątku powinien być gotowy.

MareX pisze...

Ja mam nowszą wersję (H) i jest generalny problem z OTG w bieżącej wersji oprogramowania.
Na początku sierpnia (po urlopie) będę bawił się w instalację jednego z custom ROMów - najprawdopodobniej Evolution:
http://www.slatedroid.com/forum/334-firmware-development/

MareX pisze...

...a na dzień dzisiejszy jeszcze nie posiadam modemu 3G, chociaż do września muszę kupić.

Telchina.pl chińskie telefony dualsim pisze...

Fajny opis, tylko skąd ta błędna informacja że aliexpress (w kwietniu br. portal obchodził pierwszą rocznicę powstania) moja historia zakupów sięga tam kilku lat.

Jak się komuś śpieszy z zakupem w chinach to wiele przewodników, sposoby płatności, stawki celne i doświadczenia kupujących sa na forum http://telchina.pl/zakupy-w-chinach-przewodniki-vf46.htm

Pozdrawiam.

MareX pisze...

@Telchina.pl:

A dlaczego zakładasz, że informacja jest błędna. Pochodzi z samego źródła:
http://help.aliexpress.com/notice/AliExpress_Celebrates_First_Birthday.html

ANDROID DUALSIM pisze...

tak tylko w źródle nie napisali w którym roku była ta rocznica.
Należy dodać że bezpiecznie zapłacimy za pomocą skrill w systemie ochrony escrow
http://telchina.pl/moneybookers-skrill-internetowy-system-platnosci-vt1174.htm

cash bill pisze...

Bardzo fajnie, że już na chińskich sklepach można robić przelewy online prosto z Polski. Ja najbardziej żałuję jednak, że nie ma wdrożonych płatności typu https://www.cashbill.pl/integracja/integracja-platnosci-online-shoper bo wtedy byłoby już super.

Prześlij komentarz